0
05632462221

آموزش طراحی بروشور در ایلوستریتور

در این مقاله از آموزش ایلوستریتور به طراحی بروشور می پردازیم. در ابتدای طراحی یک بروشور می توانیم از سایتی مانند pinterest ایده بگیریم. در اینجا ما قصد داریم به طراحی یک بروشور آکاردئونی سه لت بپردازیم. در ابتدای کار، قسمت new document  را در نرم افزار ایلوستریتور باز می کنیم و در آنجا سایزهای مورد نیاز بروشور را وارد می کنیم به این صورت که ۳۰ cm برای عرض آن انتخاب می کنیم و ۲۱ cm را برای طول آن انتخاب می کنیم و با این سایز طبیعتا orientation آن روی landscape تنظیم می شود. هم چنین در ادامه دو آرت برد یکی برای رو و یکی برای پشت تنظیم می کنیم. Color mode آن را CMYK انتخاب می کنیم و raster effects را روی high 300 ppi قرار می دهیم و create می کنیم.

آموزش طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

مشاهده خواهید کرد که دو آرت برد برایمان باز می شود که می توانیم آن را با ابزار مربوط به آرت برد که در نوار ابزار قرار گرفته است جا به جا کنیم و هم چنین در صورت نیاز  تنظیمات مربوط به آرت برد را انجام دهید.

طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

در بخش artboard که در قسمت پایین محیط نرم افزار قرار گرفته است می توانید شماره هر آرت برد را انتخاب کنید و همینطور در بخش کناری آن می توانید مشخص کنید که از نظر zoom آرت برد چه وضعیتی دارد که با انتخاب گزینه fit on screen آرت برد به صورت کامل در صفحه نمایش داده می شود.

طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

می توانید از قبل یکسری شابلون هایی را برای نمونه طراحی کنیم که بتوانیم برای طراحی راحت تر، از آنها استفاده کنیم و آنها را با فرمان place که در منوی file قرار گرفته است به محیط نرم افزار وارد می کنیم.

در ابتدا با فشردن کلیدهای ترکیبی CTRL+R خط کش را در نرم افزار فعال می کنیم. بعد از فعال شدن روی آن کلیک راست می کنیم و millimeters را انتخاب می کنیم.

استفاده از ruler برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

خط کش را از گوشه سمت چپ به سمت گوشه ی سمت چپ می کشیم و حین اینکار بهتر است که کلید shift را نگه داریم تا به خوبی به گوشه ی آرت برد snap شود.

استفاده از ruler برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

از روی خط کش عمودی یک guide را روی آرت برد می کشیم و آن را روی ۱۰۰ mm قرار می دهیم برای اینکه دقیق روی ۱۰۰ mm قرار بگیرد می توانیم ۱۰۰ mm را در قسمت transform تنظیم کنیم. هم چنین guide بعدی را هم روی ۲۰۰ mm قرار می دهیم و بهتر است که آنها را قفل کنیم به این صورت که روی آنها کلیک راست می کنیم و فرمان lock guides را اجرا می کنیم.

استفاده از پنل transform برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

همانطور که مشاهده می کنید آرت برد به سه قسمت تبدیل شده است که قسمت سمت چپ آن جلد بروشور است وسط آن پشت جلد و قسمت سمت راست آن رزومه می باشد. این دو آرت برد را که بعد از طراحی برای چاپ بفرستیم خود چاپخانه آن دو را پشت هم چاپ می کند.

در این مرحله، طراحی یک بروشور تجاری مربوط به کارگاه تولید ذغال را آغاز می کنیم. برای ایده گرفتن این طرح بروشور می توانیم به سایت pinterest مراجعه کنیم و آنجا نوع بروشور مورد نظرمان را سرچ کنیم و بعد از انتخاب آن را در فضای نرم افزار باز کنیم.

می توانیم با سیستم layers کار کنیم یعنی هر قسمت از بروشور را که استفاده می کنیم بصورت لایه هایی مجزا مرتب کنیم مثل تصاویر و غیره. در ابتدا قصد داریم جلد کار را طراحی کنیم. ابزار pen را از نوار ابزار انتخاب می کنیم و در بالا شکل مورد نظر را رسم می کنیم.

استفاده از ابزار pen برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه یک تصویر مربوط به موضوع بروشور را در نرم افزار باز می کنیم به این صورت که فرمان place را در منوی file اجرا و تصویر مورد نظر را place می کنیم.

در ادامه عکس را در روی آبجکتی که با ابزار pen کشیدیم قرار می دهیم و روی آن کلیک راست می کنیم و از زیرمنوی arrange فرمان send to back را انتخاب می کنیم تا در لایه ی زیرین قرار گیرد.

استفاده از فرمان arrange و send to back برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

در اینجا هر دو آبجکت یعنی عکس و شکلی که ترسیم کردیم را با ابزار selection انتخاب می کنیم و روی آن مجدد کلیک راست می کنیم و فرمان make clipping mask را اجرا می کنیم.

استفاده از فرمان make clipping mask برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

بعد از اجرای این فرمان مشاهده می کنید که عکس داخل آبجکتی که ترسیم کردیم قرار می گیرد. در ادامه یک خط به موازات شیب خط سمت راست ترسیم می کنیم و آن را در پایین تر آن قرار می دهیم.

استفاده از ابزار pen برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم خط موازی را تا انتهای آرت برد در سمت چپ ادامه دهیم برای اینکه این خط به طور منظم به سمت راست کشیده شود می توانیم با CTRL+C یک کپی از آن تهیه کنیم و با CTRL+V آن را paste کنیم و در آن را امتداد خط قرار دهیم بعد از اینکه آن را در امتداد خط تنظیم کردیم برای اینکه دو خط را به هم وصل کنیم بایستی نقطه ی اتصال آنها را با ابزار direct selection انتخاب کنیم و گزینه connect selected end points را از بالا در نوار ابزار انتخاب می کنیم.

استفاده از ابزار direct selection برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

قصد داریم رنگ این فضای خالی را تغییر دهیم. برای این کار ابتدا خطوطی را روی اضلاع این فضا با ابزار pen ترسیم می کنیم تا به یک مسیر بسته تبدیل شود.

استفاده از ابزار pen برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

آن را با ابزار selection انتخاب می کنیم و رنگ آن را با استفاده از کادر fill که در نوار ابزار بالا و هم در قسمت چپ محیط نرم افزار قرار گرفته است تغییر می دهیم.

قصد داریم رنگ لت اول را در سمت راست بروشور تغییر دهیم برای این کار با ابزار rectangle که در نوار ابزار قرار گرفته است یک مستطیل به همان ابعاد روی آن ترسیم می کنیم و رنگ آن را تیره تر می کنیم و همچنین برای اینکه زیر لایه ها قرار گیرد با یک کلیک راست روی آن فرمان send to back را از زیر منوی arrange اجرا می کنیم.

استفاده از فرمان arrange و send to back برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

همانطور که مشاهده می کنید کادر جدید در زیر لایه ها قرار گرفته است. در صورتی که بخواهید آبجکت وسط که با رنگ سبز کم رنگ نمایش داده شده است در زیر این کادر سبز تیره قرار گیرد مجددا می توانید با انتخاب آن و کلیک راست روی آن فرمان send to back را از زیر منوی arrange اجرا کنید. با این کار مشاهده می کنید ک کادر سبز تیره روی آن قرار می گیرد.

استفاده از ابزار arrange و send to back برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

هم چنین ما در کتابخانه ی swatch این نرم افزار می توانیم گروه رنگ های پیش فرضی که مربوط به موضوع طرحمان است و در آن قرار گرفته را انتخاب کنیم.پنل swatch  معمولا در بخش پنل های نرم افزار در سمت راست محیط آن قرار گرفته است اما در صورت عدم وجود آن می توانید به منوی window که در بالای محیط نرم افزار قرار دارد مراجعه کنید و در آنجا گزینه swatches را انتخاب کنید تا پنل مربوط به آن باز شود.

استفاده از پنل swatch برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

همینطور می توانیم از طریق گزینه other library که در پایان لیست کتابخانه ها مشاهده می کنید خودمان کتابخانه دانلود کنیم و از آن استفاده کنیم.

در پنل swatches می توانیم با انتخاب گزینه new swatch یک گروه رنگی دلخواه بسازیم و بعد آن را با کلیک روی گزینه save swatches ک در لیست کتابخانه ها است ذخیره کنیم.

استفاده از پنل swatch برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

در منوی سمت راست پنل هم می توانید با انتخاب گزینه large thumbnail view کادر رنگ های موجود در پنل یا در واقع همان thumbnails را بزرگ تر کنید. گزینه spot colors هم برای کارهایی مثل طلاکوبی و یا نقره کوبی استفاده می شود.

استفاده از پنل swatch و فرمان large thumbnail view برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

برمیگردیم به ادامه طراحی بروشورمان، یک نکته ی قابل توجه در اینجا این است که تکست های ما در داخل بروشور به زبان فارسی قرار داده می شوند پس می توانیم برای زیباتر شدن و قرار دادن تیتر فارسی کادرهای ترسیم را به همین ترتیبی که قرار دارند در سمت چپ قرار دهیم. برای این کار کادر قهوه ای رنگ را به سمت چپ drag می کنیم و برای قرار دادن آبجکت سبز رنگ می توانیم از ابزار reflect استفاده کنیم به این صورت که در داخل نوار ابزار دو بار روی آن کلیک می کنیم و کادر مربوط به آن را با انتخاب گزینه ی vertical، OK می کنیم.

استفاده از ابزار reflect برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

مشاهده می کنید که آبجکت به صورت منظم کنار لایه ها قرار نگرفته است برای رفع این مشکل می توانیم از ابزار direct selection استفاده کنیم قبل از هر کاری بایستی برای اینکه لایه های دیگر کار حرکت نکنند و جابه جا نشوند، به پنل layers مراجعه کنید و لایه های مربوط به آنها را قفل کنید.

استفاده از ابزار direct selection برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستربتور

آبجکت را با ابزار direct selection انتخاب می کنیم و روی نقاط که در هر ضلع آن نمایش داده می شود یک کلیک می کنیم و آن را با لایه های دیگر تنظیم می کنیم.قبل از اینکه بخواهیم متن را در بروشور تایپ کنیم ابتدا guide وسط را با انتخاب آن و فشردن دکمه delete حذف می کنیم و بعد بایستی همه ی لایه هایی که تا الان طراحی و تنظیم کردیم را در پنل لایه ها قفل کنیم تا جا به جا نشوند.

تایپ متن فارسی در نرم افزار ایلوستریتور

حالا میرویم سراغ تکست در نرم افزار ایلوستریتور. در ابتدا یک مستطیل در روی لت سمت چپ ترسیم میکنیم و اگر بخواهیم مطالبی که در لت سمت چپ به عنوان جلد می گذاریم ۴ mm از هر طرف فاصله داشته باشد، طبق محاسبات آن را تنظیم می کنیم به این صورت که آن را با ابزار selection انتخاب می کنیم و سایزهای محاسبه شده را در در قسمت transform که در نوار کنترل قرار داده شده تنظیم می کنیم. به این صورت که برای عرض آن ۱۰ cm  منهای ۸ mm می شود ۹ cm و ۰٫۲ mm که آن را درج می کنیم. همینطور برای ارتفاع مستطیل هم ۲۱ cm منهای ۸ mm می شود ۲۰ cm و ۰٫۲ mm که آن را هم درج می کنیم.

استفاده از پنل transform برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

حالا قصد داریم این مستطیل در وسط لت قرار گیرد برای این کار یک مستطیل دیگر در سایز لت ترسیم می کنیم و آن دو مستطیل را با هم انتخاب می کنیم با فشردن هم زمان کلید alt روی مستطیلی که میخواهیم ثابت باشد یک بار دیگر کلیک می کنیم و با استفاده از پنل align ابتدا گزینه align to selection را فعال می کنیم و بعد گزینه horizontal align center را انتخاب می کنیم مشاهده خواهید کرد ک مستطیل در وسط لت قرار می گیرد.

استفاده از پنل align برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

مستطیل زیری را حذف می کنیم. اگر در طی کار مشاهده کردید که آبجکتی که ترسیم کردید در صفحه نمایش داده نمی شود یعنی آن لایه در زیر قرار گرفته است و می توانید از داخل پنل لایه ها آن را در بالای لایه ها قرار دهید.

قصد داریم متن در وسط مستطیل قرار گیرد برای این کار روی مستطیل کلیک راست می کنیم و فرمان make guides را اجرا می کنیم.

استفاده از فرمان make guides برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

مشاهده خواهید کرد که مستطیل به guide تبدیل می شود یعنی اصلا در چاپ نمی آید. تایپ فارسی را شروع می کنیم. خوشبختانه تایپ فارسی در ایلوستریتور ۲۰۱۹ با مشکلی مواجه نیست و می توانیم تنها با انتخاب ابزار type شروع به نوشتن کنیم اما باید توجه داشته باشیم که در هنگام نصب نرم افزار قسمت زبان آن را <یدعم العربیه English> انتخاب کنیم. اما در ورژن های پایین تر برای تایپ فارسی بایستی به در منوی edit در قسمت preferences گزینه general را انتخاب کنیم و در کادر باز شده به بخش type مراجعه کنید و تیک گزینه ی show Indic options را فعال کنید.

ابزار type که در نوار ابزار قرار گرفته است چند مدل است ما در اینحا type tool را انتخاب می کنیم و روی قسمتی که می خواهیم متن را قرار دهیم کلیک می کنیم. برای اینکه تایپمان به راحتی از سمت راست به چپ نوشته شود به پنل paragraph که در نوار کنترل در بالا قرار گرفته است مراجعه می کنیم و در آنجا کلید right to left paragraph direction را انتخاب می کنیم. هم چنین بایستی در منوی پنل paragraph گزینه middle eastern every-line composer را انتخاب کنیم.

استفاده از پنل paragraph برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

پنل paragraph  و character را می توانید از داخل منوی window هم که در بالای محیط نرم افزار قرار گرفته است انتخاب کنید و در محیط باز کنید. هم چنین کاراکترهای فارسی مثل کاما و نقطه و غیره در پنل paragraph styles قرار دارند. برای دسترسی به این پنل می توانید به منوی window مراجعه کنید و در آنجا از زیرمنوی type گزینه paragraph type را انتخاب کنید تا پنل آن برای شما باز شود. در منوی پنل paragraph قسمتی وجود دارد به نام paragraph style options که در کادر آن در بخش middle east character formats گزینه هایی وجود دارد که می توانید در صورت بروز مشکل از آنها استفاده کنید.

استفاده از پنل paragraph برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

ابزار type را انتخاب می کنیم و متن تایپ شده را با دو بار کلیک روی آن انتخاب می کنیم و بعد از بخش character که در نوار کنترل بالا هم وجود دارد فونت آن را تغییر می دهیم. ما در اینجا یک فایل برایتان قرار می دهیم که با نصب آن همه ی فونت های فارسی b و ۲ و iran_nastaligh به فونت های دیگر در ویندوزتان اضافه می شود.

قصد داریم برای زیباتر شدن متنمان کاری کنیم که در متن <تولید ذغال چینی> تصاویری از ذغال قرار دهیم. برای این کار ابتدا باید آن را با ابزار selection انتخاب کنیم و به shape تبدیلش کنیم به این صورت که به منوی object مراجعه می کنیم و فرمان expand را انتخاب می کنیم، کادر باز شده را با فعال کردن تیک های fill و object، OK می کنیم.

استفاده از فرمان expand برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

مشاهده می کنید که متنمان تبدیل به یک شکل برداری شد اما حروف آن هم مجزا شده اند که ما می خواهیم متن ساختار خود را حفظ کند برای رفع این مشکل متن را انتخاب می کنیم و در پنل pathfinder دکمه unite را کلیک کنیم تا همه ی حروف با هم یکی شوند.

استفاده از پنل pathfinder برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

تصویر جدید را از داخل منوی file، place می کنیم و سایز عکس را در حین اینکه انتخاب است از یک گوشه ی آن با نگه داشتن کلیدهای ALT+SHIFT کو چکتر می کنیم تا فرم عکس بهم نخورد و بعد تصویر را روی متنمان قرار می دهیم. در اینجا باید عکس پشت متن مورد نظر قرار گیرد برای اینکار روی تصویر کلیک چپ می کنیم . از زیر منوی arrange فرمان send backward را انتخاب می کنیم.

استفاده از فرمان arrange و send backward برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

مشاهده خواهید کرد که متن روی تصویر قرار می گیرد. در ادامه متن را با عکس با گرفتن کلید shift از طریق ابزار selection انتخاب می کنیم و روی آن کلیک راست می کنیم و فرمان make clipping mask را اجرا می کنیم. بعد از اجرای آن مشاهده می کنید که متن با تغییرات آن در پشت لایه قرار می گیرد.

استفاده از فرمان make clipping mask برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

برای رفع این مشکل باشد قبل از اینکه متن و عکس را باهم انتخاب می کنید روی متن کلیک کنید و آن را انتخاب کنید و به پنل pathfinder بروید و از داخل منوی آن گزینه make compound shape را انتخاب کنید.

استفاده از پنل pathfinder برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

و بعد از آن با انتخاب متن و شکل فرمان make clipping mask را اجرا کنید.

با کلیدهای ترکیبی CTRL+C و CTRL+B یک کپی از آن در روی خودش می گیریم. متن کپی را روی آن کلیک راست می کنیم و گزینه release clipping mask را انتخاب می کنیم. تصویر آن را حذف می کنیم و فقط متن را روی متن اصلی که از آن کپی گرفتیم قرار می دهیم.

استفاه از فرمان release clipping mask برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

در ادامه آن را انتخاب می کنیم و با کلیدهای ترکیبی CTRL+] آن را در پشت متن زیری قرار می دهیم. و آن را حین اینکه انتخاب است با کلید جهت پایین روی کیبرد مقداری به پایین می کشیم.

استفاده از فرمان send backward برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

نکته ای که در این آموزش قابل به ذکر است فرمان links است که در منوی window قرار گرفته است. در links شما می توانید مکان و موقعیت و همینطور مشخصات تصاویری که در کارتان استفاده کردید را مشاهده کنید. برای مشاهده مشخصات تصویر باید روی آن دو بار کلیک کنید تا در زیر کادر مشخصات آن برایتان باز شود.

استفاده از پنل links برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

همچنین اگر منوی سمت راست دربالای پنل را باز کنید و فرمان go to link را اجرا کنید مکان تصویر را در پروژه به شما نشان می دهد. و همینطور با اجرای فرمان relink می توانید تصویر دیگری را دوباره از داخل هارد دیسک انتخاب کنید و به جای تصویر انتخابی قرار دهید.

استفاده از فرمان relink برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

مشاهده خواهید کرد که تصویر جدید به صورت منظم دقیقا در جای تصویر قبلی قرار می گیرد.و شما می توانید در صورت نیاز آن را انتخاب کنید درجایش تنظیم کنید تا بهتر دیده شود.

استفاده از پنل links برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

در قسمت پایین لیست منوی پنل link می توانیم با show all بگوییم همه ی تصاویر را نشان بده یا حتی با show missing تصاویری که گم شده اند را نشان بده.نکته ی قابل توجه این است که اگر عکس در هارد دیسک حذف شود در پروژه ی ما آن عکس missing می خورد یعنی گم می شود و شما وقتی کار را بدهید چاپخانه آن قسمت سیاه چاپ می شود. می توانید عکس را embed کنید تا به هارد دیسک وصل نباشد برای این کار عکس را در کار انتخاب می کنید و از داخل نوار ابزار بالا گزینه embed را انتخاب کنید تا اگر عکسی از داخل هار دیسک حذف شود تاثیری در کارمان نداشته باشد.

استفاده از پنل links برای طراحی بروشور در نرم افزار ایلوستریتور

با اینکار کمی سرعت نرم افزار کند می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *