0
09151637530

Axis در افتر افکت

در این بخش آموزش افتر افکت تصمیم داریم در مورد قابلیت‌های Axis و نحوه‌ی کار با آن صحبت کنیم. برای شروع کار لازم است ابتدا یک تصویر وارد محیط برنامه افترافکت کنیم و با استفاده از آن تصویر در مورد این گزینه صحبت کنیم در بخش مربوط به  import  فایل‌ها دو بار کلیک می‌کنیم و تصویر موردنظر را انتخاب می‌ کنیم تا درون محیط برنامه import کنیم و آن را درون قسمت Timeline قرار می‌دهیم و تصویر را با اندازه‌ی صفحه مانیتور تنظیم می‌کنیم که اگر بزرگ‌تر از صفحه بود یکی از گوشه‌ های تصویر را انتخاب می‌کنیم و با نگه‌ داشتن کلیک ماوس و دکمه‌ی Shift آن را بدون آنکه نسبت طول و عرض تغییر کند کوچک‌تر می‌کنیم.

حال گزینه‌ی ۳D Layer را برای فایل فعال می‌کنیم با فعال شدن حالت سه‌ بعدی تغییراتی در نوار بالای مانیتور ایجاد می‌ شود و سه دکمه به این قسمت اضافه می‌شود  که با کلیک بر روی هر کدام یک سری تغییرات را مشاهده می‌کنیم. گزینه‌ی 3D Layer  

ابتدا دقت کنید در تصویر سه فلش داریم که جهت‌های  X_Y_Z   را برای ما نمایش می‌ دهند. اگر در قسمت پایین مانیتور از قسمت دکمه‌ی مربوط به grid and guide گزینه‌ی ۳D Reference Axis را انتخاب کنیم آن سه فلش در گوشه پایین سمت چپ مانیتور برای ما نشان داده می‌ شود و دقیقاً مشابه همان جهت‌ نماهایی است که بر روی تصویر قرار دارد.

آموزش Axis در افترافکت

 

در این حالت برای آنکه تغییرات را بهتر متوجه شویم باید نوع دید خود را در چند زاویه تغییر دهیم پس از قسمت مربوط به view layout گزینه‌ی ۴view را انتخاب می‌کنیم و حالت Active camera را برای آن انتخاب می‌ کنیم که در این حالت تصویر را از ۴ زاویه‌ی مختلف می‌توانیم مشاهده کنیم حال اگر در هرکدام از زاویه‌ها تصویر را جابه‌جا کنیم حرکت آن را از سه زاویه‌ی دیگر نیز می‌توانیم مشاهده کنیم این‌ها در حالتی است که اولین دکمه یعنی local axis mode فعال است .

آموزش Axis در افترافکت

حال دکمه بعدی یعنی World Axis Mode را فعال می‌کنیم حال جهت تصویر را تغییر می‌دهیم توجه کنید که نوع حرکت تصویر می‌تواند در اشکال مختلف و در زاویه‌های مختلف متفاوت باشد علت تغییر این موارد نیز به همین دلیل می‌باشد که نوع حرکت جسم در هر کدام از زاویه‌های دید می‌تواند متفاوت باشد.

حالت سوم یعنی View Axis Mode را انتخاب می‌کنیم که با انتخاب این حالت نوع فلش‌ها در این قسمت تغییراتی را شامل می‌شوند. به‌ طور مثال دقت کنید اگر در یک زاویه تصویر را در راستای محور Z ها جابه‌جا کنیم آیا در زاویه‌های دیگر نیز به همان سمت جابه‌جا می‌شود یا خیر؟

حال تصویر را انتخاب می‌کنیم و دکمه‌ی R را می‌زنیم تا گزینه‌ های مربوط به rotation برای ما نمایش داده شوند همچنین در نوار بالا ابزار Rotation را داریم که با فعال کردن آن می‌ توانیم به‌صورت دستی چرخش را اعمال کنیم توجه داشته باشید که با فعال کردن این قسمت در نوار بالا دو حالت Orientation و Rotation  برای ما فعال می‌شود که می‌ توانیم هر کدام از آن‌ها و حالت‌ های آن را انتخاب کنیم که در حال حاضر حالت Orientation را انتخاب می‌کنیم و با کلیک و حرکت ماوس تصویر را در جهتی که می‌خواهیم می‌ چرخانیم  و در قسمت Timeline می‌توانید مشاهده کنید تنها مقدارهای عددی مربوط به Orientation تغییر می‌کند و اگر اشاره‌گر ماوس را بر روی یکی از فلش‌ها نگه‌ داریم تصویر را تنها در همان جهت فلش می توانیم بچرخانیم.

آموزش Axis در افترافکت

در این قسمت هم اگر هر کدام از آن سه دکمه را انتخاب کنیم و بعد آن چرخش را اعمال کنیم تفاوت‌ هایی را می‌توان مشاهده کرد به‌طور مثال مقدار Orientation را Reset می‌کنیم و ابزار selection را فعال می‌ کنیم و از بین این سه دکمه ابتدا دکمه‌ی local axis mode را فعال می‌ کنیم حال با کمک گزینه‌ های مربوط به Rotation تصویر را در یکی از جهت‌ها می‌چرخانیم به‌طور مثال مقدار عددی گزینه‌ی X Rotation را افزایش می‌دهیم اما مشاهده می‌ کنیم که تصویر در همه‌ی زاویه‌ها چرخش در جهت X نمی‌ باشد  برای سایر جهت‌ ها نیز به همین صورت است.

آموزش Axis در افترافکت

 آنچه گفتیم یک سری از تغییرات بود که با استفاده از سه دکمه‌ی گفته‌ شده می‌توان بر روی کارهای خود اعمال کرد و حالت‌های Orientation و Rotation  را بررسی کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *