0
09151637530

نصب افتر افکت و شروع کار با نرم افزار افتر افکت

نصب نرم افزار افتر افکت:

برای نصب افتر افکت از ورژن 2018  به بعد بر روی سیستم حتما باید از سیستم های 64 بیتی استفاده کنیم (سیستم هایی که حداقل رم سیستم 4گیگ باشد) ، برای نصب افتر افکت از هر سه ویندوز 7و 8.1 و 10 می توانیم استفاده کنیم به شرط آنکه ویندوز7 نسخهservice pack 1 باشد و سایر ویندوز ها فرقی ندارد تنها بایستی 64 بیتی با رم 4 باشد و حداقل 5 گیگ حافظه خالی داشته باشد و برای کیس نرم افزار حداقل باید 10 گیگ حافظه ایجاد باشد ولی پیشنهاد میشود سیستمی که میخواهد در آن نصب کنید حداقل 30 تا 50 گیگ حافظه آزاد باشد تا به آسودگی از نرم افزار استفاده کنید . در حین نصب افتر افکت همچنین توجه داشته باشید که برای باز کردن فایل های ویدئویی در برنامه حتما نرم افزار Quick Time را روی سیستم نصب کنید تا هنگام اجرا با مشکل برنخورید.

نصب نرم افزار افتر افکت حال که در نسخه 2019 به سر می برد تا نسخه های بعد به سختی گذشته نیست و بعد از قطع ارتباط خود با اینترنت و تنها با کلیک بر روی گزینه Set-up و مشخص کردن مکان نصب به راحتی نصب نرم افزار انجام شده و نیازی به کرک نخواهد داشت و می توانید به راحتی از نرم افزار استفاده ی مطلوب را ببرید.

صفحه ابتدایی در حال نصب افتر افکت

روش های اجرای نرم افزار افتر افکت:

پس از نصب افتر افکت بر روی سیستم آیکون آن بر روی صفحه desktop قرار نمیگیرد و برای اجرای آن بایستی به ناحیه start ویندوز بریم تا برنامه را پیدا کنیم که در قسمت حرف A قرار دارد، همچنین میتوان برای راحت تر شدن آیکون آن را روی desktop منتقل کرد. با کلیک بر روی آیکون برنامه آنرا اجرا میکنیم.

ایجاد پروژه و کامپوزیشن در افتر افکت:

 شکل زیر اولین صفحه ای است که بعد از اجرای نرم افزار روی سیستم دیده می شود. و نام آن start است.

نمایی از پنجره ی start در اولین باز شدن نرم افزار افترافکت

پنجره ی start در افتر افکت و ایجاد پروژه:

در این ناحیه که در شکل زیر مشخص شده پروژه هایی که قبلا ایجاد کردیم دیده می شود و اگر بخواهیم پروژه جدیدی ایجاد کنیم از قسمت New Project استفاده میکنیم و از گزینه Open Project برای باز کردن پروژه هایی که قبلا ایجاد کردیم استفاده میکنیم ، با گزینه New Team Project می توانیم یک تیم جدید درست کنیم و با Open Team Project میتوانیم تیم پروژه ای که قبلا درست کردیم را وارد محیط نرم افزار کنیم.

پروژه های قبلی ای که در نرم افزار افترافکت باز شده اند و ایجاد پروژه جدید

روش های ایجاد کامپوزیشن در محیط پروژه نرم افزار افتر افکت:

با کلیک بر روی New Project صفحه ای مطابق شکل زیر باز میشود که دوقسمت New Composition و New Composition From Footage را در آن مشاهده می کنید که عبارت Footage نوعی فایل هست که بعدا با آنها آشنا خواهیم شد.

صحنه ای که بعد از کلیک بر روی NEW PROJECT در نرم افزار افترافکت نمایان می شود  

در صورتی که از گزینه New Composition استفاده نکنیم می توان سربرگ Composition را انتخاب کرد و بر روی گزینه New Composition کلیک کرد مطابق شکل زیر

ایجاد کامپوزیشن ( composition) در محیط پروژه از منوی کامپوزیشن

و همچنین با انتخاب Ctrl+N  می توان پنجره Composition Setting را باز کرد که در شکل زیر مشاهده میکنید. برای هر عملی که میخواهیم در محیط افترافکت انجام دهیم بایستی یک  Composition ایجاد کنیم زمانی که ایجاد میکنیم به طور پیش فرض نامی که در شکل زیر مشخص شده (comp1) برای آن انتخاب میشود که اگر بخواهیم میتوانیم نام آن را عوض کنیم.

تنظیمات مربوط به ایجاد کامپوزیشن در افترافکت

تنظیمات مربوط به ایجاد کامپوزیشن:

در قسمت preset  تنظیمات فایل را داریم که نوعی فرمت میتوان تنظیم کرد (می خواهید ویدئو به چه فرمتی باشد) از این قسمت با توجه به شکل زیر می توان فرمت مورد نظر را انتخاب کرد توجه داشته باشید که با انتخاب فرمت های مختلف، قسمت های width و height  و سایر قسمت ها تغییر میکنند در واقع هر یک از فرمت ها مقدار های متفاوتی دارند و همچنین در قسمت pixel اگر روی لیست آن کلیک کنید می توانید آن را به دلخواه تغیر دهید.

فرمت های مختلف در ایجاد کامپوزیشن در افترافکت

اگر هیچکدام از این تنظیمات رو نخواستیم و تنظیماتی بر اساس میل خودمون رو در نظر داشتیم می توانیم با انتخاب گزینه custom از قسمت preset که به معنی پیش فرض هست که می توان یک preset با ویژگی های دلخواه ایجاد کرد که در شکل زیر  نشان داده شده که در این صورت میتوان width را مقدار دلخواه بدهیم و برای آنکه دیگر مقدار ها تغییر نکند باید تیک قسمت lock را برداریم با برداشتن این تیک می توانید هر مقدار دلخواهی  را به width و height  و سایر قسمت ها بدهیم.

ایجاد یک پریست اختصاصی در هنگام ایجاد کامپوزیشن در افترافکت

در قسمت Frame Rate می توان اندازه ای را در نظر گرفت که به طور خودکار بین 25 تا 29 تنظیم شده است.

قسمت Resolution مربوط به کیفیت فایل است. در این قسمت از گزینه Full که انتخاب شده است هرچه به گزینه های پایین تر برویم کیفیت کمتر میشود و با کلیک روی custom می توان مقادیر پیش فرض بدهیم تا کیفیت بر اساس این مقادیر تنظیم شود.

تنظیمات مربوط به رزولیشن در نرم افزار افترافکت

در قسمت Start Timecode می توانیم یک زمان شروع مشخص کنیم و اعدادی که در رو به روی آن مشاهده میکنید اولی نشان دهنده ثانیه بعدی دقیقه و بعد آن ساعت و در آخر تعداد Frame ها است که همانطور که در شکل زیر میبینید به صورت پیش فرض 25 است و در قسمت Duration می توان یک مقدار پایانی مشخص کنیم که در اینجا با توجه به شکل زیر بازه 30 ثانیه ای قرار گرفتهو آخرین گزینه Background Colour را داریم که رنگ دلخواه را برای پس زمینه میتوان انتخاب کرد.

تنظیمات مربوط به طول کامپوزیشن و فریم ریت در ایجاد کامپوزیشن در افترافکت

 و در انتها بر روی Ok کلیک کرده وComposition ایجاد میشود و همانطور که در شکل زیر ملاحظه میکنید در گوشه تصویر قرار میگیرد و بالای آن ویژگی های Composition را می بینیم که در طول برنامه میتوان آن هارا تغییر داد و یا در زمانی که میخواستیم ، از کارمون خروجی بگیریم.

نمایی از کامپوزیشن ایجاد شده و آماده بعد از نصب افتر افکت

اگر بخاهیم روی Composition تغییرات مجدد ایجاد کنیم میتوانیم روی آن کلیک راست کنیم و Composition Setting را انتخاب کنیم یا از طریق سربرگ Composition گزینه Composition Setting را انتخاب کرده همچنین میتوان با استفاده از دکمه Ctrl+K این کار را انجام دهیم.

درصورتی که Composition را ایجاد نکردیم اما فایل های ویدئویی را وارد محیط برنامه کردیم و اگر بخواهیم بر اساس ویژگی های ویدئوی خود Composition را ایجاد کنیم در هر قسمت از صفحه که ویدئو قرار گرفت با کلیک و کشیدن روی گزینه Create new Composition اون تصویر و فایل علاوه بر اینک در قسمت پایین صفحه قرار میگیرد Composition آن نیز در گوشه ی صفحه خواهد آمد که تمام ویژگیهای ویدئو را شامل می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *