0
09151637530

معرفی نرم افزار و ویژگی های نرم افزار افترافکت

افترافکت چیست؟

این نرم افزار یکی از قدرتمند ترین و معتبر ترین نرم افزار ها در بخش جلوه های ویژه، motion graphics (گرافیک متحرک) و کامپوزیت می باشد این نرم افزار در خیلی از پروژه های سینمایی استفاده شده و در حال حاضر نیز جزء اولین گزینه ی فیلم سازان مطرح می باشد.معرفی افترافکتجلوه های ویژه چیست؟

جلوه های ویژه به هرآنچه در صنعت فیلم سازی انجام آن مشکل می باشد و از عهده عوامل عادی فیلم بر نمی آید و برای ایجاد آن گروه دیگری وارد عمل میشوند، گفته میشود. شاید این تعریف قدیمی جلوه های ویژه باشد به عنوان مثال میتوان به ایجاد انفجار در صحنه فیلم ها،تصادفات و… اشاره کرد. اما تعریف جلوه ویژه در حال حاضر میتوان به نوع دیگر تعریف کرد:

ایجاد هر آنچه در ذهن شما می باشد و در دنیای واقعی امکان پذیر نیست! مثل ایجاد ربات های غول پیکر،ایجاد انفجار های عظیم و….البته جلوه های ویژه به چند نوع مثل جلوه های ویژه میدانی،بصری و….تقسیم می شوند. در جلوه های ویژه شما گاهی میخواهید یک اتفاق خیلی دیده شود و گاهی می خواهید جلوه ویژه دیده نشود! مانند خلق یک شهر رویایی اما طوری که بیننده اصلا متوجه اینکه تصاویر به صورت مصنوعی تولید شده و وجود خارجی ندارد، نشود.معرفی افترافکتموشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک (motion graphics) به طرح های گرافیکی دارای حرکت گفته میشود در گذشته طرح های گرافیکی در سطح یک پوستر یا با عکس ثابت بود، اما امروزه طرح های گرافیکی متحرک بیش از پیش استفاده می شود و موشن گرافیک ها در زمینه های گوناگون از قبیل تبلیغات،تیزر های تلوزیونی و… کاربرد فراوان دارد از نمونه های بارز موشن گرافیک به تیزر برنامه های تلوزیونی میتوان اشاره کرد.ترکیب بندی یا composition نیز جزء تفکیک ناپذیر جلوه های ویژه میباشد زیرا معمولا از قدیم جلوه های ویژه از ترکیب چند فیلم (چند لایه) تشکیل شده بود و این لایه ها در نهایت باید باهم ترکیب می  شدند،این کار در نوع خود یک تخصص می باشد در واقع لایه های مختلف از فیلم را کنار هم قرار می دهید و اصلاحات رنگی و نوری را روی آن ها اعمال می کنید تا به یک ترکیب قابل قبول برسید.

در کل در مورد جلوه های ویژه می توان گفت از زمان پیدایش سینما آغاز شده و تا به حال نیز ادامه دارد و هر روز نسبت به گذشته قوی تر می شود یکی از مثال هایی که برای دیدن روندپیشرفت جلوه های ویژه در سینما می توان بیان کرد سری فیلم های گودزیلا می باشد، در زمان های نه چندان دور نهایت جلوه های ویژه در فیلم هایی مانند گودزیلا وجود داشت که در آن زمان از فیلم های متحیر کننده بود و تا به امروز که گودزیلا جای خود را به تایتان ها، موجودات عجیب و غریب فرا زمینی و….داده است می توانید خط سیر جلوه های ویژه را متوجه شوید . کاراکتر های غیر معمول آن زمان مانند گودزیلا در واقع یک عروسک بود اما امروزه کاراکتر های تخیلی بوسیله ی کامپیوتر ایجاد میشود و با نرم افزار های مختلف بر روی فیلم قرار داده می شود.

علاوه بر مواردی که بالا گفته شد و در بازار کار ایران به تازگی در حال شروع شدن می باشد، یکی دیگر از موارد کاربرد نرم افزار افترافکت که می توانید وارد شوید و بازار کار خوبی دارد در زمینه کار هایی مثل قرار دادن افکت ها برای فیلم های عروسی،تولد و…می باشد.

معرفی افترافکت

چند نکته ضروری:

۱- افترافکت برنامه تدوین نیست! برای تدوین میتوانید از برنامه Adobe premiere استفاده کنید.

۲- در بحث جلوه های ویژه خود نرم افزار افترافکت یک سری توانایی های منحصر به فرد دارد اما درکل این نرم افزار ها با ترکیب دیگر نرم افزار های موجود در این زمینه است که موجب خلق آثار زیبا میشود، به طور مثال شما اگر بخواهد یک ربات طراحی کنید و آن ربات در اتاق شما راه برود باید ربات و حرکات آن را در برنامه ای دیگر طراحی کنید و از اتاق خود نیز فیلم بگیرید و در نهایت با تکنیک های ویژه تصاویر آن ربات را به صورت طبیعی  بر روی فیلمی که از اتاق خود گرفتید قرار دهید.

۳- از جمله ویژگی های برنامه می توان گفت که برنامه After Effects کاربرد های بسیاری به خصوص در حوزه تصاویر متحرک، ویدئو فیلم؛تبلیغات تلوزیونی، جلوه های ویژه، Motion Graphics (گرافیک متحرک)و Composite (کامپوزیت) دارد. برنامه افترافکت در کل یکی از ابزار های گرافیکی قدرتمند در زمینه تلفیق و ترکیب صدا و تصاویر متحرک است.

۴- ترکیب پروسه ای است که در طی آن تصاویر ساکن و متحرک و صدا و متن را با هم ترکیب و هماهنگ میکند. افترافکت هم مانند فتوشاپ ساختار لایه ای دارد و به کمک همین لایه ها ترکیب حاصل را مدیریت می کنید در ترکیب میتوانید از دولایه یا صدها لایه استفاده کنید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *