0
09151637530

تکنیکی برای نرم و صافی پوست در فتوشاپ

 در این قسمت از آموزش روتوش  قصد دارم تکنیکی را برای شما معرفی کنم که بتوانید با استفاده از آن پوست را نرم و صاف کنید. در این روش نیاز به چند لایه داریم که آنها را در یک گروه قرار می‌دهیم و با یک ماسک نیز کار خواهیم کرد پس این تمرین شامل چندین مرحله از اولین قدم ایجاد دو نسخه کپی از لایه پس زمینه است.

برای این کار کلید های Command+j در Mac و  Ctrl+j در windows فشار می دهیم. بالاترین لایه را به نام Details یا   Textureتنظیم میکنیم و نام لایه زیری را  Samoothingیا Softness می گذاریم .

ایجاد لایه های softness و texture و از لایه اصلی در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

این دقیقا همان چیزی است که ما در هر لایه انجام می دهید ابتدا می خواهیم روی لایه Softness کار کنیم پس لایه بالایی آن یعنیTexture را پنهان می کنیم و همچنین لایه پس زمینه را نیز مخفی می کنیم فقط دقت کنید که دقیقا در همین لایه قرار داشته باشید چون شروع کار از این لایه شکل می‌گیرد .

مخفی کردن دو لایه به نام background و texture در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

کمی تصویر را زوم می کنیم به صورتی که یک نمای بسته از تصویر ایجاد شود و بتوانیم همه جزئیاتی که در تصویر داریم را ببینیم و با کمی دقت همه منافذ پوست و جوش های چربی را می‌بینیم .

دیدن منافذ و جوش های چربی پوست با زوم روی محدوده بسته تصویر در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

یکی از اهداف من، کمی هموار کردن این موارد است برای این کار منوی  Filter را باز کرده و در گروه Noise سراغ فیلتری می‌رویم که می تواند جوش های کوچک را حذف کند و به نام Dust And Scratches است پس روی این فیلتر کلیک کنید.

باز کردن منوی فیلتر و انتخاب گزینه ی noise و انتخاب گزینه ی dust & scratches در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

این کار کادر تنظیمی را باز می‌کند و روش کار با آن به این صورت است که مقدارRadius را تا زمانی که ناهمواری های پوست ناپدید شوند بالا ببرید.

ناپدید شدن ناهمواری های پوست با افزایش radius در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

و احتمالاً این مقدار زیاد نیست با تغییر مقدار نگاه می کند که چه زمانی جزئیات حذف می‌شوند. با کلید و نگه داشتن موس روی پیش نمایش می توانید قبل و بعد را ببینید حالا نوبت بالا بردن Threshold است که باعث می شود بخشی از بافت اصلی به تصویر برگردد که در اینجا می بینید، اگر این مقدار را خیلی بالا ببرید همه بافت به تصویر بازخواهد گشت که اینجا روی پوست صورت خواهید دید.

بالا بردن مقدار Threshold در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

حالا همان طور که می بینید این فیلتر روی چشم ها لب ها و دندان ها تاثیر گذاشته است و برخی بخش‌های دیگر از آنجایی که در ابتدای کار می خواستیم. کمی تصویر را نرم کنیم پس مقدارThreshould را کم می کنم حالا یک مقدار مناسب برای هموار شدن پوست داریم با کلیک و نگه داشتن در اینجا 

دیدن همواری ها در قبل و بعد در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

میتوانید مرحله قبل و سپس بعد از هموارسازی را در این بخش ببینید یا می توانید از گزینه Preview استفاده کنید. همانطور که می بینید انگار همه چیز در تصویر هموار شده است روی ok کلیک کنید. در این مرحله می خواهیم کمی بیشتر پوست را در این لایه نرم کنیم پس سراغFilter>Blur میرویم و سپسGussian Blur

انتخاب فیلتر Gussian Blur در منوی filter در لیست blur در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

پس ابتدا Dust And Scratches  و سپسGussian Blur در این فیلتر می‌خواهیم مقدار Radius را بیشتر کنیم. این مقدار را تا حدی بالا می‌بریم که تصویر قابل شناسایی باشد اگر این تنظیم را بیش از حد بالا ببریم و اجزای تصویر با هم مخلوط می شود.

افزایش مقدار radius در پنل guassian در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

پس این مقدار را تا حدی که تصویر بر بافت پوست و مقداری از سایه ها قابل شناسایی باشد تنظیم کنید و همچنین مناطق هایلات و دانه های ریز چربی، پس سعی کنید یک مقدار مناسب را در همین حدود تنظیم کنید وبرای  این تصویر به نظر می‌رسد این مقدار بین ۳ تا ۴ پیکسل باشد .

تعیین مقدار استاندارد radius در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

سپس ok کنید. پس اولین تنظیم ما این بود که از آن برای نرم کردن پوست استفاده کردیم .در این مرحله این لایه را مخفی کرده و به لایه بالایی یعنی Texture می رویم و آن را از حالت مخفی خارج میکنیم .

خارج کردن از حالت مخفی لایه texture در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

برای این لایه از فیلتری به نامHigh Pass

استفاده از فیلتر High Pass در منوی فیلتر و انتخاب گزینه ی other در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

برای وضوح استفاده می کنیم و حالت آمیختگی لایه را به Linear Light تغییر می دهیم و در این لایه منوی Filter را باز کرده و مسیرOther>High Pass را می رویم با اجرای این فیلتر کادر مکالمه آن باز می شود.

کادر مکالمه high pass در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

و با مقدار کم Radius قادر نخواهید بود محتویات تصویر را ببینید.

افزایش مقدار radius در پنل high pass در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

اما اگر این مقدار را بیشتر کنید به آرامی اجزای تصویر نمایان می شود اگه این مقدار زیاد شود مشاهده خواهید کرد که محتویات تصویرو حتی رنگ به تصویر باز خواهد گشت .

افزیش بیش از حد مقدار radius محتویات تصویرو حتی رنگ به تصویر باز خواهد گشت در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

پس می‌خواهیم تصویری داشته باشیم که در آن فقط بخش بافت تصویر برجسته شده باشه.

برجسته شدن بخش بافت تصویر در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

یه چیزی شبیه به برجسته کاری تا بتوانید همه بافت خوب را در تصویر ببینیدبرای این کار کلید ok را بزنید. قدم بعدی برای کار تغییر حالت آمیختگی لایه و حالت Linear Lightاست اما قبل از انجام آن لایه پس زمینه را از حالت مخفی خارج می کنیم.

خارج کردن لایه پس زمینه از حالت مخفی درفتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

تا متوجه شویم این تکنیک چگونه کار میکند زمانی که از منوی گزینه  Linear Light را انتخاب می کنیم .

اتنخاب گزینه ی linear light در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

این کار باعث می شود این لایه جزئیات زیادی از تصویر را نمایش دهد، می‌بینید چگونه تصویر در برخی قسمت ها و جزئیات واضح شده است.

واضع شدن قسمت های تصویر در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

اگر چه انتخاب های دیگری برای آمیختگی لایه ها نیز دارید مثل   Overlay که تصویر را کمی نرم تر می کند .

نرم شدن تصویر با overlay در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

یا Soft Light که نرم تر از حالت قبلی است .

نرم تر شدن بافت تصویر با soft light در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

اغلب فیلتر High Pass را با این حالت ها برای وضوح تصویر استفاده می کنیم Overlay,Soft Light, یا Linear Light در این نمونه ها از فیلتر High Pass برای برگرداندن جزئیات و بافت تصویر بهره می بریم. این کار چگونه صورت میگیرد؟ خوب آنچه را که تا به حال انجام داده ایم مرور می کنیم این لایه پس زمینه اصلی تصویر است.

لایه پس زمینه اصلی در یک نگاه در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

در بالای آن یک کپی از آن را داریم که دو فیلتر به آن اعمال شده است.

Dust And Scratches Gussian Blur و 

اعمال شدن دو فیلتر Dust And Scratches Gussian Blur به لایه texture در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

در بالای آنها یک کپی دیگر از پس زمینه داریم.

کپی از پس زمینه داشتن در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

جایی که همه جزئیات تصویر را با استفاده از فیلتر High Pass نمایان کرده ایم و حالا آمیختگی لایه را روی Linear Light قرار داده ایم. حالا در ادامه کار مقدار را کاهش می‌دهیم اگر این مقدار را به حدود کمتر از ۲۰ درصد یا بیشتر کاهش دهیم تصویر نرم تر می شود.

کاهش دادن مقدار Linear Light برای نرمی بیشتر در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

و همچنین برای این لایه 

و کاهش مقدار opacity در لایه softness در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

حالا مرحله به مرحله تغییرات نمای تصویر را بررسی می‌کنیم. در این مرحله به نظر می‌رسد یک درخشندگی ملایم و ظریف روی تصویر وجود دارد و تقریباً به هدفی که در مورد تصحیح داشتیم نزدیک شده است اما مشکل اینجاست که این لایه ها را روی چشم ها مژده ها لب ها و بقیه قسمتهای دیگر نیز تاثیر گذاشته اند .

تاثیر این لایه روی لب ها چشم ها و مژه ها در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

که البته این خوب نیست ما فقط قصد داشتیم که پوست را ترمیم کنیم گام بعدی در این پروسه قرار دادن این دو لایه 

گروه کردن دولایه softness و texture در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

در یک گروه است برای اینکار روی یک لایه کلیک کرده و با چسبیدن  Shift روی لایه بعدی کلیک کنید. کلید میانبرCommand+G در مک Ctrl+j در ویندوز را فشار دهید، اگر کلید میانبر را فراموش کردید می توانید روی آیکون Create a Group کلیک کنید.

انتخاب دو لایه با هم و زدن دکمه Create a Group برای قرار گرفتن در یک گروه در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

که در پایین پالت Layers در اینجا قرار دارد. این کار باعث می شود این دو لایه در یک گروه در اینجا قرار بگیرند.

گروه شدن دو لایه texture و softness در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

حالا برای این گروه یک ماسک فعال می کنیم .

فعال کردن ماسک برای گروه در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

تا بتوانیم بخشهایی از این دو لایه را ماسک کنیم و تنظیمات را به بخشی از لایه اعمال کنیم. در حال حاضر چون ماسک سفید است همه بخش‌های این دو لایه را نشان می دهد برای معکوس کردن ماسک روی دکمه Invertدر این بخش کلیک میکنیم. 

معکوس کردن ماسک با کلیک بر روی دکمه invert در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

حالا همه چیز در این دو لایه پنهان شده است الان چیز که نیاز داریم دو تنظیم متفاوت است یکی برای Softnessو دیگری برای Textute که در داخل گروهی قرار دارند که با یک ماسک به رنگ مشکی پر شده است. برای ویرایش ماسک ابزار قلم مو را بردارید تا با رنگ سفید ماسک را نقاشی کنیم درجه سختی قلم مو را روی صفر قرار دهید .

انتخاب قلم مو با درجه سختی صفر و با رنگ سفید نقاشی کردن روی تصویر در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

و اندازه آن را بزرگتر کنید تا بتوانید به سرعت روی ماسک نقاشی کنیم و البته با مقدارOpacity ۱۰۰ درصد و شروع به نقاشی روی ماسک می کنم در بخش هایی از تصویر که می خواهم ترمیم شوند مناطقی را که من نقاشی می کنم را ببینید .

نقاشی کردن روی مناطق صورت در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

کمی  زوم رو  کم می کنم  تا بتوانید نتیجه کار را ببینید. هدف از این نوع ترمیم و نرم کردن پوست رسیدن به یک پوست خوب و طبیعی است و نه خیلی غیر طبیعی و زیاد که پوست خراب شده یا شبیه پلاستیک شود و این یکی از نگرانی ها زمان هموار کردن پوست در این تکنیک است و همیشه باید مراقب باشید که تصویر طبیعی به نظر برسد تا این مرحله هنوز مطلوب است و به نظر نمی رسد خیلی فتوشاپی شده باشد و از این دست تصاویر زیادی دهیم که غیر طبیعی شده‌اند پس به خاطر داشته باشید که محتاطانه با تصویر کار کنید. من از یک قلم موی کوچک برای نقاشی در این مناطق استفاده می کنم.

انتخاب قلم مو کوچک و نقاشی کردن روی نقاط تصویر در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

حالا می خواهم به اندازه کافی به تصویر نزدیک شوم میزان زوم را روی ۱۰۰ درصد قرار می دهم تا به دقت ببینید چه اتفاقی روی تصویر رخ داده است ،این لایه را دقت کنید قبل از ترمیم را ببینیم .

زوم 100 درصد روی تصویر تا دیدن جزئیات بیشتر صورت در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

و سپس بعد از آن با کمی دقت متوجه می‌شوید که چگونه جزئیات تصویر تحت تاثیر قرار گرفته اند. اگر زوم را کم کنم خواهید دید که چگونه پوست در خیلی از مناطق بهبود پیدا کرده و ترمیم شده است شاید به این نتیجه برسید که با استفاده از این تکنیک کار خوب شده است اگر بخواهیم نقش بافت را کمتر کنیم به لایه Textureرفته ومقدار   Opacity آن را کاهش می دهیم.

کاهش دادن مقدار Opacity لایه Texture در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

یا اینکه اگر بخواهم نرمی را بیشتر کنیم به لایه Softness رفته و مقدار Opacityرا بیشتر می کنیم. 

بیشتر کردن مقدار opacity لایه softness در فتوشاپ از آموزش روتوش پرتره

و به این صورت است که قادر خواهید بود همه چیز را تحت تاثیر قرار دهید و رسیدن به یک ترکیب مناسب بین این دو لایه کمی تمرین و تجربه میخواهد و اغلب به این صورت است که شما یک لایه را ویرایش کرده و سپس به لایه دیگر رفته و آن را تغییر می دهید تا به یک نتیجه مطلوب برسید.

و همیشه مرحله قبل و بعد را مد نظر داشته باشید و آنچه که در این تمرین دنبال آن بودیم هموار کردن طبیعی پوست بود. با زوم در این بخش و دیدن پوست اطراف چشم خواهید دید چگونه توانستید این کار را انجام دهید بسیار خوب حالا می‌خواهیم آنچه را که انجام داده‌ایم مرور کنیم از این مرحله کار را شروع کردیم با ایجاد دو لایه یک لایه برای اعمال جلوه نرم کردن که با استفاده از فیلتر Dust And Scratches و فیلترGussian Blur صورت گرفت و سپس به لایه بعدی فیلتر High Pass را اعمال کردیم و حالت آمیختگی آن را به Linear Lightتغییر دادیم.

در ادامه هر دو لایه را در یک گروه قرار دادیم و یک ماسک برای گروه فعال کرده و آن را وارونه کردیم تا بتوانیم در بخش های خاص تصویر با رنگ سفید نقاشی کنیم فایده ماسک این است که اگر مرتکب اشتباه شوید می توانید با همان قلم مو البته با رنگ مشکی آن را اصلاح کنیم. مثل این حالت که من در حوالی چشم ها انجام می دهم یا مجدد با رنگ سفید کمی تاثیر ترمیم را به این نواحی بازگردانید و به این بخش ها از تصویر بسیار خوب در کل دیدید که ما چگونه از یک تکنیک پیشرفته برای نرم کردن و هموار سازی پوست در عکس ها استفاده کردیم.

مشاهده تمام دوره های فتوشاپ

آموزش طراحی بنر

54.000 تومان
13

آموزش طراحی تقویم

49.000 تومان
3

آموزش طراحی پوستر

25.000 تومان
44

آموزش طراحی تراکت

79.000 تومان
1

آموزش طراحی آلبوم

54.000 تومان
5
8

آموزش ترکیب تصاویر

47.000 تومان
5
6

آموزش تایپوگرافی

68.000 تومان
40

آموزش روتوش

65.000 تومان
4.7
9

آموزش طراحی لباس

78.000 تومان
4

آموزش لایت روم

52.000 تومان
2

آموزش فتوشاپ

88.000 تومان
5
36
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *