0
09151637530

تغییر خصوصیات و ذخیره سند در ایندیزاین

تغییر ابعاد و خصوصیات سند در حین کار نرم افزار Indesign

به طور مکرر اتفاق می افتد که بعد از ایجاد یک فایل جدید نیازمند اعمال تغییراتی در خصوصیات سند ایجاد شده مثل تعداد ستون سند و یا تعداد صفحات تعریف شده باشید با انتخاب گزینه Document setup  از منوی File می توانید به بخشی از تنظیماتی که هنگام باز کردن صفحه جدید اعمال کردید دست پیدا کنید.

 گزینه Document setup  از منوی File برای دسترسی به تنظیمات سند جاری

بخش دیگر تنظیمات که به تعریف تعداد ستون  و اندازه حاشیه های صفحه اختصاص دارد از طریق گزینه Margins and Columns در منوی Layout قابل دسترسی است.

گزینه Margins and Columns در منوی Layout برای تعریف تعداد ستون و اندازه حاشیه های صفحه

 برای تغییر و تنظیم دوباره خصوصیات و ابعاد سند از منوی  File بر روی Document setup کلیک کنید یا می توانید از کلید های ترکیبی  Alt+ctrl+P برای باز شدن پنجره Document setup  استفاده کنید درست همانند مرحله ی باز کردن سند جدید می توانید به تغییر تعداد صفحه،نحوه نمایش صفحات و به کارگیری کادر متنی مرجع بپردازید از طریق گزینه های Width و Height و یا Orientation  می توانید به ترتیب عرض ، ارتفاع و جهت قرارگیری عمودی یا افقی صفحات سند را تغییر بدهید برای تنظیم مقادیر Slug  و Bleed هم می توانید در این کادر به تنظیم این موارد بپردازید در پایان می توانید برای تایید تنظیمات بر روی دکمه Ok کلیک کنید اگر در کل از انجام تنظیمات منصرف شدید می توانید بر روی دکمه Cancel کلیک کنید دقت داشته باشید که با زدن تیک گزینه Preview می توانید هم زمان پیش نمایش کار را بر روی صفحه سند مشاهده کنید. گزینه های Width و Height و یا Orientation تنظیم مقادیر Slug  و Bleed

در پنجره ی Document setup تنظیم گزینه های Width و Height و یا Orientation و تنظیم مقادیر Slug و Bleed

مثلا اگر سایز کاغذ در این قسمت به جای A4 بر روی گزینه Letter تنظیم شود تغییرات را بلافاصله روی صفحه سند مشاهده می کنید و یا اگر مقادیر برای Bleed و Slug تنظیم کنید بلافاصله تغییرات اعمال شده را بر روی سند مشاهده می کنید.

مشاهده در لحظه تغییرات Document setup با گزینه ی preview

 ملاحظه می کنید که خط راهنمای قرمز رنگ نشان دهنده مقدار 5Px برای فضای Bleed  از اطراف سند است برای تغییر و تنظیم دوباره ستون ها و حاشیه ها از منوی Layout بر روی گزینه Margins and Columns کلیک کنید تا کادر محاوره ای  Margins and Columns باز شود می توانید از قسمت Columns به تنظیم تعداد ستون ها و از قسمت Gutter به تنظیم فاصله بین ستون ها بپردازید همچنین می توانید در بخش Margins  به تنظیم حاشیه های بالایی،پایینی،حاشیه ی داخلی و خارجی بپردازید در اینجا گزینه Preview  تیک دارد بنابراین اگر که هر کدام از تنظیمات را تغییر بدید تغییرات را بر روی صفحه سند مشاهده می کنید می توانید بر روی دکمه Ok برای تایید تنظیمات کلیک کنید.

تنظیمات مربوط به ستون ها و حاشیه ها در پنجره ی Margins and Columns

برای تغییر حاشیه ها ذکر یک نکته مهم است و آن این است که اعمال تغییرات در این حالت تنها برای صفحات فعال یعنی صفحاتی که در حالت انتخاب است صورت می گیرد اگر خواستید تغییرات مورد نظر را روی کل سند یا یک فصل از کتاب اعمال  شود باید از طریق پنل Pages صفحات مورد نظر را انتخاب کنید با باز کردن پنل Pages اگر که یک صفحه جدید را با کلیک بر روی آیکن  Create New Pages ایجاد کنید می بینید که تنظیماتی که برای حاشیه ها و تعداد ستون ها تعریف شد ، در صفحه دوم ظاهر نشده و چنانچه قصد داشته باشید که این تنظیمات بر روی کلیه صفحات سند اعمال شود باید آن ها را انتخاب کنید برای انتخاب کردن صفحات کافی است که کلید Shift را نگه دارید و بر روی شماره صفحات کلیک کنید و یا اینکه تنظیمات را در بخش Master Page انجام دهید.

تعیین Master Page در پنل pages

انواع ذخیره سازی اسناد در نرم افزار Indesign

بعد از ایجاد یک سند جدید باید آن را ذخیره کنید اگر در سند ایجاد شده یک تغییر کوچک ایجاد کنید مثلا از نوار ابزار و از مجموعه ابزارهای ترسیم اشکال ابزار Rectangle را انتخاب کنید و در صفحه یک مستطیل را ترسیم کنید ، مشاهده می کنید پس از ایجاد یک تغییر کوچک در سند در کنار اسم سند یک ستاره کوچک نمایان می شود این ستاره کوچک بیانگر این است که سند تغییر کرده و تغییرات سند هنوز ذخیره نشده است.ایجاد یک ستاره در کنار نام سند در تب به معنی اینکه تغییرات انجام شده در سند در ایندیزاین هنوز ذخیره نشده اند.

برای ذخیره سازی اسناد باید باید از فرامین مربوط به ذخیره سازی در منوی فایل استفاده نمود منوی File  را باز کرده و مشاهده می کنید که سه فرمان برای ذخیره سازی اسناد وجود دارد. فرمان های Save و Save a Copy و Save As در صورتی که سند شما قبلا بر روی دیسک  سخت ذخیره شده باشد گزینه Save تغییرات را بر روی سند بدون هیچ پیغامی ذخیره می کند.

گزینه های Save و Save a Copy و Save As در ایندیزاین برای ذخیره سند

 اما اگر پس از ایجاد سند برای بار اول قصد ذخیره سازی را داشته باشید فرمان Save  مشابه فرمان  Save As کادر محاوره ای Save As  را باز خواهد کرد. شما می توانید در بخش File Name  نام فایل خود را وارد کنید شما می توانید در اینجا به عنوان مثال نام فایل را indo1 وارد کنید در کادر Save As type می توانید فرمت و یا پسوند فایل را انتخاب کنید مشاهده می کنید که نرم افزار Indesign فرمت و یا پسوند پیش فرضی را که برای ذخیره سازی اسناد ویا فایل ها پیشنهاد می دهد فرمت indd است. indd مخفف Indesign document است. اما از این کادر شما می توانید دوتا فرمت دیگر هم تنظیم کنید مثلا می توانید فایل خود را با فرمت Template ذخیره کنید یعنی پسوند indt فایل Template به فایل های الگویی گفته می شود که می توانید از آن ها به دفعات به عنوان یک الگو برای طراحی موارد مشابه استفاده کنید یا اگر که قصد دارید سند خود را با ورژن های قدیمی تر باز کنید می توانید از پسوند IDMl استفاده کنید.

کادر محاوره ای Save As و انتخاب نام و نوع سند در حال ذخیره شدن در ایندیزاین

در صورتی که کادر Always Save Preview Images With Documents تیک داشته باشد تصویری از صفحه اول برای پیش نمایش  آیکن فایل ساخته خواهد شد این کار باعث سهولت و تسریع در جست و جوی فایل ذخیره شده مورد نظر ازبین فایل های دیگر موجود در سیستم خواهد بود پس از اینکه محل ذخیره سازی فایل خود را انتخاب می کنید اگر که در این قسمت Desktop را انتخاب کنید و بر روی دکمه Save  برای ذخیره سند کلیک کنید.

نمایش فایل در حال ذخیره با استفاده از گزینه ی Always Save Preview Images With Documents

فرمان بعدی برای ذخیره سازی اسناد ، فرمان Save a copy است با این فرمان یک کپی از سند برای ما ذخیره می شود اما ادامه کار بر روی همین سندی که در حال حاضر باز است و مشغول کار بر روی آن هستیم ذخیره خواهد شد وتغییراتی که بعد از آن ایجاد می کنیم روی سندی که Save a copy بوده ایجاد نخواهد شد. با کلیک بر روی فرمان Save a copy و یا استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl+Alt+S  فرمان را اجرا کنید می توانید در کادر File Name نام فایل کپی خود را وارد کنید. مثلا ind02 سپس بر روی دکمه Save  کلیک کنید.

ذخیره سازی یک کپی از روی سند با استفاده از فرمان Save a copy در ایندیزاین

مشاهده می کنید که بر روی  Desktop فایل 2 ind0 ایجاد شده اما فایل باز همان فایل ind01  اولیه خواهد بود .

ذخیره سازی یک کپی از فایل سند در ایندیزاین

نکته قابل توجه دیگر این است که شما می توانید سند را پس از تغییرات  مجدد به وضعیتی که تازه آن را باز کردید برگردانید برای این کار با اجرای فرمان Undo  از منوی Edit امکان پذیر است  که می توانید از کلید های میانبر این فرمان یعنی Ctrl+Z برای Undo کردن استفاده کنید و اگر قصد داشته باشید که فعالیت هایی را که Undo کردید مجدد برگردانید می توانید از فرمانRedo  استفاده کنید یا از کلید های ترکیبی Ctrl +Shift+Z استفاده کنید.

گزینه های Undo و Redo در ایندیزاین

اما گاهی تغییرات ایجاد شده از زمان ذخیره سازی سند خیلی زیاد است و زدن  Ctrl+Z  و Undo کردن آن کمی مشکل است در این حالت می توانید از فرمان Revert در منوی File استفاده کنید در حال حاضر فرمان Revert خاکستری و غیر فعال است اگر که از آخرین لحظه ای که فایل را ذخیره کردید هیچ تغییری روی آن ایجاد نکنید غیر فعال می شود.

فرمان Revert برای بازگرداندن تغییرات به آخرین ذخیره سازی انجام شده در ایندیزاین

در اینجا به طور مثال با استفاده از شکل دایره یک دایره ترسیم کنید با استفاده از Polygon Tool یک Polygon  ترسیم کنید اگر به منوی File بروید فرمان Revert برای شما فعال می شود.

ایجاد یک شکل و زدن فرمان revert در ایندیزاین

با زدن فرمان  Revert پیغامی بر روی صفحه ظاهر می شود که از شما میپرسد آیا برای انجام عمل  Revert مطمئن هستید یا نه باید دقت داشته باشید که اگر بر روی دکمه Yes کلیک کنید.

تغییر خصوصیات و ذخیره سند در ایندیزاین 1

باعث می شود که وضعیت سند به آخرین باری که آن را ذخیره کردید برگردد بر روی دکمهYes  کلیک کنید بنا براین این دستورموقعی به کار می رود که تغییرات اعمالی شما روی یک سند که از انجام آن به هر دلیل پشیمون شدید آن قدر زیاد است که از حوصله دستور بازگشتUndo خارج باشد.

تغییر خصوصیات و ذخیره سند در ایندیزاین 2

باز کردن اسناد ذخیره شده در نرم افزار InDesign

برخلاف سایر نرم افزارهای شرکت Adobe به دلیل تغییرات اساسی پلاگین ها در نسخه های مختلف ، یک سند Indesign ساخته شده در نسخه های جدیدتر قابل گشوده شدن در نرم افزار هایی با ورژن قدیمی تر یا پایین تر نخواهد بود. پلاگین ها در نسخه های مختلف یک سند Indesign ساخته شده در نسخه های جدیدتر قابل گشوده شدن در نرم افزارهایی با ورژن قدیمی تر یا پایین تر نخواهند بود برای باز کردن یک سند موجود اگربه صفحه اول نرم افزار  Indesign بروید می توانید بر روی دکمه Open کلیک کنید و یا از کلید های ترکیبی Ctrl+O برای باز کردن کادر محاوره ای Open استفاده کنید.

باز کردن یک سند ذخیره شده در InDesign

همچنین می توانید از منوی File  فرمان Open را انتخاب کنید پس از باز شدن کادر محاوره ای Open برای یافتن فایل مورد نظر خود به جست و جو در میان پوشه های درایوها اقدام کنید فایل مورد نظر را انتخاب کنید پس از انتخاب فایل مورد نظر بر روی دکمه Open کلیک کنید.

تغییر خصوصیات و ذخیره سند در ایندیزاین 3

ممکن است پیغام مبنی بر نقص فونت ویا لینک داده شود در این صورت باید تنطیماتی انجام شود در اینجا روی دکمه Dont Update Links  کلیک کنید و همچنین دکمه Close را انتخاب کنید.

دکمه Dont Update Links در هنگام داشتن نقصی در باز شدن سند جدید در ایندیزاین

راه دیگر برای باز کردن فایل ها درگ کردن آنها به محیط Indesign است به این ترتیب که فایل مورد نظر را انتخاب کنید سپس آن را با درگ به قسمت بالای صفحه بکشید با رها کردن آن مشاهده می کنید که فایل در Indesign باز خواهد شد.

رگ کردن فایل ها به محیط Indesign برای باز کردن سند جدید

 همچنین می توانید از طریق منوی File به بخش Open Recent دسترسی داشته باشید فایل هایی که اخیرا در سیستم باز کردید در این قسمت قابل دسترسی است با کلیک بر روی هر کدام از آن ها می توانید آنها را مجدد باز کنید.

بخش Open Recent جهت باز کردن سندهایی که اخیرا در نرم افزار ایندیزاین باز شده اند

مشاهده تمام دوره های ایندیزاین
دیدگاه کاربران
 • روزبه 12 جولای 2020

  سلام
  خیلی عالی و زیبا توضیح دادید. دست مریزاد

  • آواتار
   حسین بافنده 12 جولای 2020

   خواهش میکنم کاربر عزیز خوشحالیم که مفید واقع شده

 • Ki_mi_81 14 نوامبر 2020

  Perfect

  • آواتار
   حسین بافنده 15 نوامبر 2020

   سپاس موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *