0
09151637530

ازبین بردن لکه و چروک صورت در فتوشاپ

در این قسمت از آموزش روتوش میخواییم لکه و چروک های صورت رو از بین ببریم اگر توجه کنید اکثر اوقات روتوش و پاکسازی پوست ساده و بی دردسر است و در برخی حالت ها هم کمی پیچیدگی دارد کار را با یک تصویر پرتره که ساده است شروع می کنیم .

تصویر ساده پرتره در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

و در فیلم بعدی وضعیتی را بررسی می‌کنیم که دارای چندین مرحله است. بسیار خوب این عکس از دوستم اشلی است که نمای صورتش به صورت کامل در تصویر است اگر چه گاهی اوقات دوربین می تواند چیزی را ثبت کند که چشم ندیده است.

 

زمانی که می خواهید پوست را روتوش کنید تا جایی که امکان دارد روی تصویر زوم کنید پس من هم تصویر را به اندازه کافی زوم می کنم تا به پوست نزدیک شوم و کار را با دنبال کردن هر چیزی در صورت که قابل توجه باشد ادامه می دهم مثل این موارد کوچک روی پوست .

 

زوم روی مناطق چروک و لکه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

که می خواهید از دست آنها خلاص شوید با کلیک روی دکمه New Layer یک لایه جدید ایجاد کنید و با دابل کلیک روی نام لایه آن را به Skin تغییر دهید.

 

ایجاد لایه به نام skin در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

در حال حاضر ابزار انتخابی برای ایجاد تغییرات جزئی روی پوست و لکه ها Spot Healing Brush است.

 

انتخاب ابزار Spot Healing Brush برای رفع لکه و چروک در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

ما از این ابزار با تنظیم های Content_Aware و Sample All Layers l استفاده می‌کنیم. یک اشتباهی که اکثر کاربران مرتکب می شوند استفاده از یک قلم موی بزرگ برای این ابزار است می دانید که می توانید اندازه قلم مو را با کلید های کوچک کردن قلم مو ] بزرگ کردن قلم مو [ تغییر دهید و به این نکته توجه کنید که اندازه قلم مو همیشه باید کمی بزرگتر از اندازه لکه یا جوشی باشد که می خواهید آن را ترمیم کنید.

 

حالا فقط کافی است که روی لکه ها یا جوش ها یا در اطراف آن ها در بخشهای مختلف تصویر کلیک کنید تا این موارد رو توش شوند همانطور که میبینید در این تصویر روی بینی که یک خال وجود دارد .

 

ترمیم دونه روی سوژه با ابزار Spot Healing Brush در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

آن را ترمیم  کنیم یا نه؟ خوب این به نوع عکس شما بستگی دارد و البته به نوع پرتره و هدف نهایی عکاس و خود سوژه از آن جایی که این پرتره یک پرتره شخصی است من ترجیح می‌دهم این خال را به همین صورت در اینجا رها کنم، یا اگر قصد دارید شات زیبایی داشته باشید یا کمی ایده آل فکر می کنید شاید بخواهید که این خال را بردارید و به هر حال این تصمیم کاملاً بر اساس نوع عکسی که کار میکنید بستگی دارد.

 

در ادامه با نگه داشتن کلیدSpace می توانم تصویر را پیمایش کنم تا بتوانید به بخش‌های مختلف تصویر برای روتوش دسترسی داشته باشید. ببینید من از یک قلم موی کوچک استفاده می کنم شاید به این نتیجه برسید که تغییر زیادی در تصویر رخ نداده است عجله نکنید می‌خواهم این نقطه را روتوش کنم قلموی کوچکتری را بر می‌دارم.

 

انتخاب قلم مو کوجک برای ترمیم برخی نقاط صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

و این چروک های کوچکی که در اینجا می بینیم را با کلیک و نقاشی ترمیم میکنیم.

 

از بین بردن چروک ها در قسمت از صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

ببینید که واقعاً بی نظیر بدون عیب و نقص و طبیعی است و هیچ چیزی خارج از محدوده نیست. دوباره در اینجا ترمیم های کوچک را انجام دهید تا پوست به این روش بهبود یابد حالا زمان آن است که لایه پس زمینه را خاموش کنید تا بتوانید همه روتوش هایی که انجام داده اید را مشاهده کنید.

 

خاموش کردن لایه پس زمینه برای دیدن روتوش های انجام شده در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

و با خاموش روشن کردن این لایه می‌توانید مرحله قبل و سپس مرحله بعد از روتوش را ببینید. با اینکه این روش بسیار ساده و سرراست است اما قطعاً تصویر را بهبود می بخشد، کمی زوم تصویر را کم کنیم در اکثر موارد به این دلیل تصویر را زوم می کنیم که بتوانیم آن را به خوبی آنالیز کنیم پس من همیشه ابتدا تصویر را زوم می کنم و در پایان به نمای عادی برمیگردم .به این صورت تصویر را با زوم های مختلف بررسی می کنم ،یکی از چیزهایی که الان متوجه شدم این است که در اینجا یک بافت بد وجود دارد .

 

وجود داشتن بافت بد در صورت سوژه و ترمیم آن در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

و من زمانی که تصویر در حالت زوم بود متوجه آن نشده بودم همچنین یک محدوده تاریک هم در این قسمت قرار دارد که باز هم به دلیل کم بودن تصویر آن را ندیده بودم. پس نتیجه می گیریم یک اشتباه عمومی که اکثر کسانی که در روتوش تازه کار هستند مرتکب می شود این است که تصویر را بیش از حد زوم می‌کنند و نمای کلی تصویر را از دست می دهند و این دقیقا اتفاقی بود که در این تمرین برای من رخ داد پس بعضی وقتها نیاز داریم که زومه تصویر را کم کرده و کمی هم روتوش تصویر را در این حالت انجام دهید و حالا زمان بررسی نمای تصویر قبل و بعد از ویرایش است پس من با کلیک در اینجا

 

دیدن مرحله قبل و بعد روتوش در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

مراحل قبل و بعد از ترمیم را می بینم و به همین ترتیب تصویر را در اندازه اصلی بررسی می کنم و اینجا نمای کلی تصویر اولیه و نمای کلی تصویر بعد از ترمیم.

 

 در این تمرین سراغ مثالی می رویم که چندین مرحله دارد در این تمرین علاوه بر روتوش روی رنگ هم کار خواهیم کرد. تصویر پرتره را کمی زوم می کنیم این تصویر یک خانم فوتبالیست جوان است با کمی زوم در تصویر متوجه می‌شویم که در اینجا تغییرات پوستی دیده می‌شود،جوش ها و لکه هایی که ممکن است بخواهید آنها را از بین ببرید پس برای شروع یک لایه جدید ایجاد میکنیم با کلیک روی دکمه New Layer و با دابل کلیک روی لایه نام آن را به  Skin تغییر میدهم.

ایحاد لایه جدید به نام skin در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

در اولین قدم از همان روش های قبلی استفاده می کنیم یعنی با ابزار Spot Healing Brush در حالت Content Aware وSample All Layers

انتخاب ابزار Spot Healing Brush برای ترمیم لکه ها در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

و از یک قلم موی واقعاً کوچیک استفاده می کنم و روی نقاط مختلف تصویر کار ترمیم را شروع می کنم .

انتخاب قلم موی موچک و شروع کار ترمیم در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

سعی می کنم بیشتر روی محل هایی که تغییرات پوستی کوچک وجود دارد متمرکز شوم، با یک قلموی کوچک و ظریف روی این بخش ها کلیک می کنم و همان طور که می‌بینید همه این نقاط کوچک را ترمیم می کنم بعد از کار روی یک منطقه تصویر به بخش دیگر رفته.

ترمیم بخش مورد نظر از پوست و رفتن به سراغ بخش دیگر پوست برای ترمیم در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

و سپس به بخش های دیگر به این بخش توجه کنید تغییرات پوستی اینجا.

تغییرات پوست در پوست سوژه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

کمی مشکل رنگ هم دارد و آن را اصلاح خواهیم کرد روش ترمیم این مشکل نیاز به یک تکنیک کمی پیشرفته تر دارد که البته خیلی هم مشکل نیست پیشرفته  از این جهت که خیلی از کاربران با آن آشنا نیستند ولی به محض اینکه با این تکنیک کار کنید قادر خواهید بود از آن در کار خود استفاده کنید.

این تکنیک ربطی به بودن یا نبودن تغییرات پوستی ندارد شبیه چیزی که در اینجا داریم، گاهی اوقات نیاز دارید برخی مشکلات رنگ در پوست را برطرف کنید و با این تکنیک که من به شما یاد می دهم می توانید در زمان صرفه جویی کنید یک ایده برای رفع این مشکل این است که با همین ابزار و با روش کلیک همه این لکه های کوچک را از بین ببرید اما اجازه بدهید سراغ ابزار دیگری برویم مخصوصا زمانی که ابزار قبلی ناکارآمد به نظر می‌رسد .برای مثال اگر بخواهیم این قسمت پایینی را ترمیم کنیم 

ترمیم قسمت پایین بینی با ابزار Clone Stamp در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

من از ابزار Clone Stamp  استفاده می کنم با تنظیم Opacityکم 

کم کردن opacity ابزار در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

و یک قلم موی کوچک و ظریف، پس در زیر بینی Alt+click کنید و روی بخش بالایی که می خواهید ترمیم شود نقاشی کنید.

ترمیم قسمت پایین بینی با گرفتن نمونه از پوست سالم و گذاشتن در جای ناسالم پوست در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

دلیل این که چرا من در این بخش از این ابزار استفاده می‌کنم به خاطر این است که منطقه نمونه و هدف خیلی به هم نزدیک هستند و ابزار قبلی نمی تواند ویرایش خوبی را انجام دهد و همین صورت در اینجا Alt+Click کرده قصد دارم یک کمی از مشکلاتی که در این جا می بینم را حذف و اصلاح کنم.

در ادامه کلید J را فشار می دهم تا مجدد ابزارSpot Healing Brush انتخاب شود و مقداری ترمیم هم در این قسمت بالای گونه انجام می دهم .

ترمیم قسمت بالای گونه صورت سوژه در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

همان جایی که با ابزار Clone کار کرده بودم به این دلیل که ابزارClone Stamp مقداری منطقه ترمیم شده را نرم می کند  و این باعث می شود کمی از بافت پوست از دست برود. خوب همانطور که در اینجا می بینید از یک قلم موی کوچک استفاده می کنم و در ادامه کلید [ را فشار می دهم تا قلم موی بزرگترین بردارم و پس با یک قلم موی کوچک شروع کرده و بعد از پاکسازی این بخش ها 

پاکسازی بخش های پیشونی صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

اندازه قلم مو را کمی تغییر داده و سراغ برخی از این نقاط که از قبل باقی مانده اند می روم .

ترمیم قسمت های باقی مانده از چروک و لکه از صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

به همین ترتیب به سراغ بخش های مختلف می روم لکه ها و جوش های کوچک پوست یا چیزهای بزرگ تر دیگر و آن ها را با استفاده از این ابزار ویرایش خواهم کرد.

خوب یک ایده زمان کار با این ابزار این است که بگویم زمان استفاده از این ابزار به جزئیات کوچک در تصویر تان توجه داشته باشید و البته برای خلاص شدن از دست همه مشکلات ریز و کوچک باید زمان صرف کنید و دقت داشته باشید حالا می توانید با خاموش و روشن کردن لایه می توانید همه روشی که انجام داده اید را ببینید.

خاموش کردن لایه برای دیدن روتوش های انجام شده روی صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

و با کمی زوم متوجه می شوید که تصویر نمای خوبی پیدا کرده است در رابطه با حذف همه لکه های کوچک روی پوست و دو بخش دیگر که نیاز به پاکسازی بیشتر داشت و بقیه بخش ها فکر می کنم که خوب عمل کرده ایم.

خوب حالا زمان آن رسیده که به مرحله بعدی برویم چون از اینجا به بعد جالب می‌شود . تا اینجا با ابزارSpot Healing Brush اندازه قلم مو را به تناوب تغییر داده و زوم را کم و زیاد کردیم و مطمئن شدیم که همه نقاط ریز تصویر را ترمیم کرده ایم خوب حالا با این قرمز های روی پوست در این مناطق چه باید بکنیم؟ 

رفع قرمزهای پوست در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

چگونه می توانیم آنها را ترمیم کنیم؟ خوب می توانیم از یک تکنیک استفاده کنیم که از قابلیت Colorize در ابزارHue Saturation بهره می برد اما قبل از به کار بردن این ابزار باید یک کار مهم را انجام دهید و آن این است که ابزار Eyedropper را بردارید و یک نمونه را انتخاب کنید ببینید من چگونه از پس زمینه نمونه برمی دارم.

نمونه برداری از پس زمینه با ابزار Eyedropper در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

این یک رنگ آبی است که در این قسمت پس زمینه قرار دارد و حالا سراغ Hue/Saturationمی روم و در این پنجره گزینه        Colorize را انتخاب می کنم.

انتخاب گزینه ی Colorize در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

این گزینه باعث رنگ آمیزی تصویر می شود با همان رنگی که من به عنوان نمونه گرفته‌ام حالا به جای آبی که آن را نمی خواهم می خواهم یک تن رنگ پوست را انتخاب انتخاب کنم و حتما یک رنگ پوست روشن پس از اشاره گر را به این بخش از پوست برده و کلیک می کنم مثلاً در اینجا

 

نمونه بردازی رنگ پوست در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

بعد از این مجدد سراغ Hue/Saturation می روم و گزینه Colorize را علامت میزنم می بینید که همه تصویر رنگ آمیزی شده است با همان رنگی که از ناحیه پوست انتخاب کرده ایم.

 

رنگ شدن تمام ناحیه تصویر با نمونه برداری که انجام شد در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

آیا واقعاً خوب شده است الان سخت است که بگوییم چند لحظه دیگر صبر کنید. پس مرحله اول انتخاب تون رنگ‌پوست است مرحله دوم Colorize Hue/Saturation ,بود حالا از این مرحله به بعد کمی غلظت رنگ را کم می کنیم و شاید کمی تصحیح رنگ و اندکی تمایل به رنگ گرمتر در اینجا کمی زرد به جای نارنجی فکر می کنم خیلی خوب شده است.

 

کم کردن غلظت رنگ و انتخاب رنگ زرد در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

قدم بعدی چیست؟ خوب به سربرگ Mask  می رویم و روی Invert کلیک میکنیم این کار باعث پنهان شدن جلوه رنگی می شود. 

 

انتخاب ماسک و فعال کردن گزینه ی invert در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و قصد داریم این جلوه فقط به بعضی بخش ها اعمال شود و البته با یک مقدارOpacity قابل تنظیم، پس من ابتدا مقدار Opacity را کم می کنم و فکر می کنم شما بخواهید این تنظیم را روی مقدار زیر ۵۰ درصد قرار دهید من ابتدا مقدار ۲۰ یا ۳۰ را تعیین می‌کنم  سپس کمی بالاتر و روی ۲۵ 

 

قرار دادن مقدار opacity روی مقدار 26 درصد در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

بعد سراغ ابزار قلمو می روم و می خواهم ماسک را با رنگ سفید نقاشی کنم مطمئن شوید که یک رنگ سفید خالص را برداشته اید.

 

انتخاب رمگ سفید خالص در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

حتماً دقت داشته باشید که میزان سختی قلم موی شما صفر باشد پس میزان Hardness را روی صفر درصد قرار دهید حالا می توانید با یک قلم بزرگ کار کنید.

 

انتخاب یک قلم مو بزرگ و قرار دادن مقدار 0 برای Hardness در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و روی این بخش ها را با رنگ سفید نقاشی کنید و این مناطق 

 

نقاشی کردن روی بخش های صورت در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

  دقیقاً در محل‌هایی که کمی از یکی از این رنگ قرمز را می بینید. حاصل این کار چیست؟ این کار باعث می‌شود شما این بخش را از ماسک بیرون بیاورید و فقط تاثیر جلوه روی تصویر در همین بخشی که نقاشی میکنید نمایان شود پس این جا  

 

نقاشی کردن در قسمت چانه و قسمت هایی که نیاز به تنظیم دارند در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

و روی این مناطق نقاشی کنید کمی هم روی چانه سوژه و هر جایی که فکر میکنید این نوع تنظیم می‌تواند کارآمد باشد .اگر فکر می کنید تاثیر جلوه به اندازه کافی قوی نیست کمی مقدارOpacity را تغییر دهید اجازه دهید کمی تاثیر جلو را بیشتر کنم وOpacity را بالاتر ببرم حالا می‌توانید ببینید چگونه همه تن های رنگ تصویر از بین می رود.

 

گاهی اوقات بالا بردن مقدارOpacity مثل همین مورد روش خوبی برای بازگشت به پنجره Hue/Saturation و دیدن و پیدا کردن رنگ مناسب است. مثلاً شاید اینجا نیاز به نارنجی بیشتر نداشته باشیم،  نیاز از مقدارSaturation را کمی تغییر دهیم و کمی هم مقدارBrightness برای روشنایی .

 

مقدارSaturation و کمی هم مقدارBrightness برای روشنایی بیشتر کردن در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

پس به راحتی می توانم همه این مقادیر را تغییر دهم آنچه شما دنبال آن هستید فقط تنظیم درست و صحیح رنگ است تا بتوانید رنگ قرمز روی پوست را پوشش دهید. البته با مقدارOpacity ۱۰۰ درصد کار نخواهد کرد و شما باید این مقدار را زیر ۵۰ درصد قرار دهید خوب حالا فکر کنم مناسب باشد و تصویر خوب به نظر می‌رسد، کمی زوم می‌کنیم تا ببینیم اینجا چه اتفاقی افتاده است همانطور که می بینید همه تغییرات رنگ قرمز در این مناطق حذف شده است اگرچه به نظر می‌رسد کمی زیاد است ولی برای آزمایش تصویر خوب از تا همه شما بتوانید نتیجه کار را ببینید واقعاً می توانید ببینید چگونه رنگ این نواحی رنگ پوستی که داشتیم نزدیک شده است برای بالا بردن دقت و ظرافت کار و از آنجایی که نمی‌خواهم همه تن های قرمز را حذف کنم کمی تن های از رنگ را بر می گردانم

 

و واقعاً هدفم این است که به یک پرتره طبیعی برسم. باید بدانیم که یک ورزشکار است و لباس فوتبال به تن دارد پس این یک پرتره مدل و یا چیزی شبیه این نیست و درک این قضیه به فرایند کار کمک می‌کند خوب حالا بهتر است که کارهایی که انجام دادیم را مرور کنیم اینجا تصویر اصلی را داریم .

 

تصویر بدون روتوش در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

کمی زوم می‌کنیم تا تصویر اصلی را بهتر ببینیم ابتدا از ابزار Spot Healingبرای پاکسازی مشکلاتی که در پوست داشتیم استفاده کردیم . سپس در مرحله بعدی که کمی پیشرفته تر بود با قابلیت Hue/Saturation  و گزینه Colorize آن کار کردیم این یک تنظیم ظریف است که به اعتقاد من به شما کمک می‌کند بتوانید بخش هایی از تصویر خود را تنظیم کنید و همچنین در موقعیت هایی که به هم ریختگی یا تغییر رنگ دارید به صورت عمومی کمک می کند تا بتوانید این مشکل را برطرف کنید و می توانید بارها آن را تمرین کنید.

 

همه چیز این بخش کار با یک رنگ خاص است و سپس نقاشی کردن ماسک که روی تصویر تاثیر می‌گذارد و همانطور که دیدید تنظیم مقدار مناسب برایOpacity در مورد این تصویر فکر می کنم بهتر از کمی Opacity را بالاتر ببرم شاید کمی بیشتر البته تصمیم گیری کمی سخت است اما به هر حال فکر می‌کنم تصویر خوب شده باشد و امیدوارم که با من موافق باشید حالا در پایان کار زوم را کم می کنم تا همه تصویر را ببینیم. 

 

تصویر روتوش شده در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

یک نکته در مورد تصویر این است که حالا که برخی از تن های قرمز را از صورت کم کرده ام باید کمی رنگ های گرم را افزایش دهم پس به سراغ Color  Balance  در اینجا میروم با کمی قرمز به این تصویر اضافه می کنم و البته کمی هم زرد  

 

COLOR BALANCE و اضافه رنگ زرد وکمی رنگ قرمز در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

این کار به صورت کلی تصویر گرمتری را ایجاد می کند من به سادگی این کار را انجام می دهم تا کمی تن های گرم را به تصویرم اضافه کنم در کل این کار باعث می‌شود همه تن های رنگ و در لایه های پایینی نیز تحت تاثیر قرار گیرد این ترکیب ها در کنار یکدیگر باعث می شود بهترین نتیجه را در مورد تصویر داشته باشیم.

مشاهده تمام دوره های فتوشاپ

آموزش طراحی بنر

54.000 تومان
13

آموزش طراحی تقویم

49.000 تومان
3

آموزش طراحی پوستر

25.000 تومان
44

آموزش طراحی تراکت

79.000 تومان
1

آموزش طراحی آلبوم

54.000 تومان
5
8

آموزش ترکیب تصاویر

47.000 تومان
5
6

آموزش تایپوگرافی

68.000 تومان
40

آموزش روتوش

65.000 تومان
4.7
9

آموزش طراحی لباس

78.000 تومان
4

آموزش لایت روم

52.000 تومان
2

آموزش فتوشاپ

88.000 تومان
5
36
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *