0
09151637530

آموزش حذف نویز ها در فتوشاپ

در این قسمت از آموزش روتوش قصد داریم یک تکنیکی رو پیاده سازی کنبم، این تکنیک زمانی که قصد محو کردن عناصر کوچک و نویزهای مزاحم از روی یک بافت کلی را دارید بسیار مفید است و حالا ببینیم چگونه می‌توانیم پرزهای مزاحم روی تیشرت را روتوش کنیم. این تصویر از فاصله دور خوب به نظر می رسد اما اگر زوم تصویر را روی ۱۰۰ درصد قرار دهید با دابل کلیک روی ابزار زوم و دوباره به تیشرت نگاه کنید چه چیزی را می بینید. کمی بیشتر زوم کنید در اینجا بر روی تیشرت می‌توانید انبوهی از پرز های کوچک را ببینید.

دیده شدن پرز ها روی لباس در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

چگونه می توانیم این پرزها را پاکسازی کنیم البته که می‌توانیم با استفاده از ابزاری مثل Spot Healing Brush با این ابزار می توانیم سراغ تک تک پرزها رفته و یکی یکی آنها را هم حذف کنیم.

خوب این روش سختی است باید راه بهتری هم وجود داشته باشد خوب وجود دارد و من می خواهم آن را به شما نشان دهند پس از فیلتر استفاده می کنم کمی تصویر را زوم کنید تا نمای بهتری از تصویر داشته باشید. در این محدوده تیشرت از لایه پس زمینه یک کپی تهیه میکنیم لایه پس زمینه را روی آیکون New Layer میکشانیم بعد دابل کلیک روی نام لایه اسم آن را به Dust And Scratches تغییر می دهیم.

ایجاد لایه به نام Dust And Scratches در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

این نام فیلتری است که می خواهیم از آن استفاده کنیم. این فیلتر را می توانید با رفتن به منوی Filter پیدا کنید گروه Noiseو فیلتر Dust & Scratches

گزینه ی filter و انتخاب گزینه ی noise و بعد انتخاب dust & scratches در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

پس دوباره مرور میکنیم کپی برداری از لایه پس زمینه Filter>Noise>Dust&Scratches  این فیلتر کادر مکالمه ای را باز می کند که میخواهیم درباره دو تنظیم آن صحبت کنیم.Threshold,Radius

کادر محاوره ای فیلتر و تنظیم دو گزینه ی Threshold,Radius در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

حالا روش کار ببینید همانطور که من این تنظیم را تغییر می‌دهم به شکلی خاص پیکسل ها با هم مخلوط می شود که به ویژه در اینجا آن را می بینید.

مخلوط شدن پیکسل ها با هم در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

روی جزئیات ژاکت توجه کنید این جایی بود که قبلاً زیپ ژاکت قرار داشت با کم کردن این مقدار زیپ دیده می‌شود.همچنان که این مقدار را افزایش می‌دهند پیکسل ها با هم مخلوط می شوند حالا تنظیم Threshould چه کاری انجام میدهد؟ آنچه این تنظیم انجام می دهد باز گرداندن برخی از جزئیات است.

بازگردانی جزئیات به تصویر در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

 

می بینید که چگونه برخی از جزئیات را به تصویر برگردانم اگر این تنظیم را روی حداکثر قرار دهم خواهید دید همه جزئیاتی که قبلاً وجود داشته دوباره بر خواهند گشت. پس این دو تنظیم با هم کاری می‌کنند و یک کار تیمی است آنچه شما باید انجام دهید این است که به تدریج مقدار Radius را افزایش دهید تا زمانی که پورت های تیشرت کم کم محو شود مثلا این مقدار پایین یا شاید این مقدار در ادامه مقدارThreshould را بالا ببرید و باز هم بیشتر و باید مراقب باشیم که این مقدار را بیش از حد افزایش ندهیم که باعث می شود دوباره همه پرز ها نمایان شوند.

بنابراین نیاز داریم که این مقدار کم باشد تا همه چیز خوب به نظر برسد و سپس ok می کنیم.

کم کردن مقدار Threshould در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

حالا اگر زوم تصویر را کم کنید متوجه یک مشکل بزرگ می شوید. در این حالت به بقیه بخش‌های تصویر نگاهی بیندازید و آنچه که میبینید کمی وحشتناک است صورت فرد بافت و جزئیات خود را از دست داده است.

از دست دادن بافت صورت فرد در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

به هر صورت نگران نباشید ما این منطقه را با ماسک کردن نجات خواهیم داد. خوب دوباره به نمای همین بخش از تصویر برمیگردیم با کلیک روی آیکونAdd Layer Mask یک ماست با زمینه سفید ایجاد می کنیم .

ایجاد ماسک در فتوشاپ در اموزش روتوش پرتره

سپس به پانل Properties می رویم تا ماسک را معکوس کنیم. اینجا در زیر سربرگ ماسک یک دکمه برای این کار به نام Invert قرار دارد کلیک روی این دکمه

برعکس کردن ماسک در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

باعث می شود زمینه ماسک از سفید به مشکی تغییر کند.

تغییر زمینه سفید به مشکی با دکمه INVERTدر فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

حالا به نظر می‌رسد همه پرز های حذف شده دوباره برگشته اند یعنی تاثیر فیلتری که اعمال کرده‌ایم مخفی شده است. قدم بعدی کار روی ماسک است قلم مو را فعال می‌کنیم و با رنگ سفید نقاشی میکنیم.

فعال کردن قلم مو و نقاشی با رنگ سفید در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

سپس رنگ سفید را در پنجره انتخاب رنگ بر دارید مطمئن شوید که سفید خالص باشد.

انتخاب رنگ سفید در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

حتما قلم مویی که بر می‌دارید لبه های نرم داشته باشد پس مقدارHardness راه صفر تعیین کنید مطمئن شوید که قلمو کمی بزرگ باشد مقدارOpacity همان صد درصد باشد.

قرار دادن مقدار OPACITY روی 100 درصد در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

حالا فقط کافی است که محدوده روی تیشرت را نقاشی کنید همانطور که می‌بینید من در حال نقاشی روی ماسک تیشرت هستم تا تاثیر روتوش روی پرزها دیده شود.

نقاشی روی ماسک تیشرت برای برطرف کردن پرز ها در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

به جای انجام روتوش نقطه به نقطه با استفاده از Spot Healing Brush این بار رفتار ما با این پرزهای کوچک نقاشی کردن روی آنها است و من به همین روش کار را ادامه می دهم. برای اینکه مطمئن شوید همه چیز خوب و کامل است و به نظر من تصویر نمای خوبی پیدا کرده است کمی تصویر را زوم می کنیم تا بتوانیم این محل را با دقت ببینیم همانطور که میبینید این مرحله قبل بود.

مشکل پرز های مرحله قبل در فتوشاپ در آموزش روتوش پرتره

که مشکل پرزها وجود داشت و این جا مرحله بعد از روتوش، نتیجه اینکه هر زمان که با تصویری مواجه شدید که مقدار زیادی نویز و جزئیات کوچک دارد که باید ترمیم شود از این تکنیک استفاده کنید که مراحل آن این است که کپی کردن لایه پس زمینه اعمال فیلترDust&Scratches به لایه برای حذف نویزها و عناصر ریز و فعال کردن ماسک و نقاشی روی آن تا تنظیم ها فقط به آن بخشی که می‌خواهید اعمال شود و نه به همه بخش‌های تصویر و فقط بخش روتوش شده تحت تاثیر قرار گیرد.

مشاهده تمام دوره های فتوشاپ

آموزش طراحی بنر

54.000 تومان
13

آموزش طراحی تقویم

49.000 تومان
3

آموزش طراحی پوستر

25.000 تومان
44

آموزش طراحی تراکت

79.000 تومان
1

آموزش طراحی آلبوم

54.000 تومان
5
8

آموزش ترکیب تصاویر

47.000 تومان
5
6

آموزش تایپوگرافی

68.000 تومان
40

آموزش روتوش

65.000 تومان
4.7
9

آموزش طراحی لباس

78.000 تومان
4

آموزش لایت روم

52.000 تومان
2

آموزش فتوشاپ

88.000 تومان
5
36
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *